Novembrska bobrova Super polna Luna
Skupina za astronomijo Kasiopeja, ki deluje znotraj IPA kluba Štajerska obvešča in vabi!
Upamo, da se bo megleni pokrov razkadil in nam ponovno omogočil opazovanje zanimivega nočnega neba. Na nočnem nebu bo 15. 11. 2024 Super polna bobrova Luna. Super Luna je Luna, ki je navidezno videti nekoliko večja in s tem svetlejša kot običajno. Luna bo 15. 11. 2024 vidna v navideznem premeru 33 ločnih minut, oziroma večja od pol stopinje. Te podatke zasledimo v razni literaturi. Pa se mnogi ob tem vprašajo, kaj točno bomo to videli v petek zvečer na našem nebu? Pa smo si rekli, pa dajmo in se lotiti tega izziva.
V zgornjem opisu najdeno pet različnih (izrazov) pojmov za tokratno novembrsko polno Luno in sicer:
– Super Luna,
– Bobrova Luna,
– navidezni premer,
– večja in svetlejša Luna,
– ločne minute.
Super Luna?
Izraz »Super Luna« je bil skovan leta 1979 in se uporablja za tisto polno Luno, ki je Zemlji najbližja. Luna okrog Zemlje ne kroži v popolnem krogu, ampak po elipsi. Elipsa je krivulja ovalne oblike. Zato se Luna približuje in oddaljuje od Zemlje. V literaturi najdemo različna poimenovanja za točko, ko je Luna Zemlji najbližje. To najbližjo točko so poimenovali perilunij, periselenij, ali perigej. V periseleniju je Luna takrat, ko je središče Lune od središča Zemlje oddaljeno okrog 361000 km. Točko, ko je Luna najbolj oddaljena od Zemlje pa so poimenovali apolunij, aposelenij, ali apogej. V aposeleniju je Luna takrat, ko je od Zemlje oddaljena okrog 406000 km.
Polna Luna se lahko pojavi na kateri koli točki Lunine eliptične poti. Občasno pa tudi v periseleniju in aposeleniju. Luna obkroži Zemljo približno 27,3 dneh (siderski mesec) in se bolj ali manj približa periseleniju okrog tri krat na leto, saj se v tem času giba tudi Zemlja okrog Sonca. Zaradi gibanja Zemlje potrebuje Luna še dodatna dva dni, da pride do polne Lune (29,5 dni – sinodski mesec). Ko pa Luni le »uspe« priti v točko periselenija ob polni Luni, je to videti nekoliko večja in svetlejša od »povprečne« polne Lune – kar je avtorje tako navdihnilo, da so ta pojav poimenovali »Super Luna«.
Zakaj je videti nekoliko večja in svetlejša od »povprečne« polne lune?
Tokrat (15. 11. 2024) bo polna Luna nastopila prav okrog periselenija, zato tega pogleda ne smemo zamuditi. Pogled, okrog pol enajstih zvečer, usmerimo proti jugovzhodu in Luno bomo zagledali visoko na nebu. Zraven bomo videli tudi planet Jupiter, ki bo 7. 12. 2024 v opoziciji s Soncem. Središče Lune bo 15. 11. 2024 ob 22.30 od središča Zemlje oddaljeno 361800 km. Luna bo videti večja in svetlejša zato, ker bo njen kotni premer videti večji, kot običajno.
Kotni premer, kotna velikost, navidezni premer ali navidezna velikost?
Kotni premer, kotna velikost, navidezni premer ali navidezna velikost je kotna razdalja, ki opisuje, kako velika je krogla Lune iz Zemlje. Ker poznamo premer Lune, ki je okrog 34800 km in oddaljenost (361800 km) Lune od Zemlje lahko izračunamo Lunin kotni premer v stopinjah. Se še spomnite kotnih funkcij? Arkus tangens? Inverzne funkcije? Seveda se. Z uporabo teh hitro izračunamo, da kotni premer Luna znaša 0,55 stopinje (to je 33 ločnih minut). Ker je teh 0,55 stopinje nekoliko več, kot običajno, bo to imelo za posledico, da bomo Luno videli nekoliko večjo in svetlejšo (ker je bliže Zemlji).
Bobrova Luna
Novembrske polne Lune so poimenovane tudi bobrove polne Lune. Različni avtorji različno razlagajo od kod to poimenovanje. Najverjetneje pa je poimenovanje prišlo iz Amerike. Indijanci so v tem času opazovali bobre, ki so se pripravljali na zimo z utrjevanjem jezov in kopičenjem hrane, ter v čast tem marljivim živalim, novembrsko polno Luno poimenovali bo Bobrih – Bobrova polna Luna.
Upam, da nam bo vreme naklonjeno in se bo megla razkadila, da bomo lahko to veliko Super Luno videli »v živo«.
SERVO PER AMIKECO!
Albin Gradišnik
IPA klub Štajerska