Luna se bo dotaknila Marsa, opozicija Marsa in še Venera in Saturn se srečata

IPA klub Štajerska in Skupina za astronomijo Kasiopeja obveščata in vabita!

V ponedeljek, 13. 1. 2025, bo vhod Marsa ob 16:30, zahod pa v torek, 14. 1. 2025, ob 8:26. Vzhod Luna bo 13.1.2025 ob 15:45 zahod pa 14.1.2025 ob 7:43. Iz tega vidimo, da si bosta Mars in Luna, iz ponedeljka na torek ves čas sledila. Njuna medsebojna razdalja se bo ves čas zmanjševala. V torek zjutraj, dobro uro pred zoro, pa bo nad zahodnim obzorjem, dobrih 20° visoko, iz Zemlje videti, kot da se bosta Luna in oranžni Mars navidezno dotikala eden drugega (bosta navidezno le 0,2 stopinji narazen). To se bo dalo videti s prostim očesom. Kljub temu pa se za ogled te zanimivosti priporoča uporabo daljnogleda. Pri uporabi daljnogleda je potrebno biti zelo previden. Paziti je namreč treba, da z opazovanji začnemo in končamo vedno takrat, ko je še tema, oziroma ko na nebu še ni Sonca, saj bi nam pogled proti Soncu trajno poškodoval vid.

vir: slika s programom Stellarium za 14.1.2025 ob 5:30, z navidezno velikostjo Lune in Marsa

Navidezna velikost (ali kotni premer) je velikost opazovanega telesa, kot kotna velikost, ki jo vidimo iz površja Zemlje, v kotnih stopinjah. Na sliki vidimo koliko je to 0,2 stopinje (ali 12 ločnih minut, ali 720 ločnih sekund) navidezne razdalje med Luno in Marsom. Da bomo imeli boljšo primerjavo te razdalje, si poglejmo to iz primerjave navidezne velikosti Lune in Marsa, na zgornji sliki.

Na zgornji sliki je vidna primerjava med 1800 ločnih sekund (0,5 stopinje) veliko Luno in 15 ločnih sekund (0,00416 stopinje) velikim Marsom. Luna je od Zemlje oddaljena 382000 km. Mars, ki je v resnici dvakrat večji od Lune, je navidezno na nebu videti 120 krat manjši kot Luna. Razlog za to je razdalja. Mars je namreč 251 krat dlje kot Luna. Od Zemlje je oddaljen 96090000 km. Prav tako pa sta na zgornji sliki Mars in Luna navidezno narazen 0,2 stopinji.

V četrtek, 16. 1. 2025, bo Mars v opoziciji s Soncem, gledano s površine Zemlje. To pomeni, da ga bomo lahko celo noč opazovali na nočnem nebu. Pri tem je v sredini noči najvišje na nebu. Takrat bo Mars na nasprotni strani kot Sonce (vzhaja ob zahodu Sonca in zahaja ob vzhodu Sonca). Mars se lepo videti s prostim očesom. Kljub temu pa se za ogled priporoča uporabo daljnogleda. Paziti je namreč treba, da z opazovanji začnemo in končamo vedno takrat, ko je še tema, oziroma ko na nebu še ni Sonca, saj bi nam pogled proti Soncu trajno poškodoval vid. Če pa bi nam zagodlo vreme v četrtek zvečer, pa nič hudega. Mars bo viden še kar nekaj časa.

V soboto, 18. 1. 2025, pa še bližnje srečanje Venere in Saturna.

vir: slika s programom Stellarium za 18.1.2025 ob 18:30

Bližnje srečanje Venere in Saturna bo vidno v večernem mraku, cca uro in pol po Sončnem zahodu nad jugozahodnim obzorjem (azimut 235°, višina nad obzorjem malo nad 20°). Ker je Venera takoj za Soncem in Luno tretje najsvetlejše nebesno telo na nebu, jo boste brez težav našli in prepoznali na nebu. Saturn je sicer dosti dosti manj svetel od Venere, vendar bomo tokrat imeli srečo, saj bodo ostale zvezde v bližini še manj svete, zato boste tudi Saturna brez težav našli. Pomagajte si s priloženo sliko. Če pa bi nam zagodlo vreme v soboto zvečer, pa nič hudega. Venera in Saturn bosta še nekaj dni navidezno tako blizu skupaj.

Pa jasno nebo vam želim in lepo pozdravljeni,

SERVO PER AMIKECO!

Albin Gradišnik
IPA klub Štajerska